Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Żaba jeziorkowa ( Rana lessonae)
Systematyka
rząd: płazy bezogonowe (Salientia)
rodzina: żabowate (Ranidae)
rodzaj: żaba (rana)
gatunek: Żaba jeziorkowa ( Rana lessonae)
Charakterystyka/ morfologia
Ciało żaby jeziorkowej jest wydłużone, pysk długi , ostry. Długość okazów występujących w Polsce dochodzi do 8 cm. Bardzo podobna do żaby wodnej, od której trudno ja odróżnić. Samiec, tak jak u innych żab, jest wysmuklejszy i mniejszy od samicy. Ma białawe lub niebieskawe pęcherze głosowe.W wodzie pływa wykorzystując błony pławne między palcami. Na lądzie skacze wykorzystując długie i sprężyste kończyny.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje małe, bogato zarośnięte roślinnością zbiorniki, stawy, jeziora, kanały, od których oddala się tylko wyjątkowo. Z braku innych akwenów może przebywać także w wodach płynących, strumieniach i małych rzeczkach. W niektórych częściach zasięgu często spotykana jest w lasach iglastych i mieszanych i w krzaczastych zaroślach. Żaby te mogą rozszerzać zasięg populacji wędrując z jednego zbiornika do drugiego. Zjada głównie bezkręgowce, głównie stawonogi.
Rozwój osobniczy
Życie aktywne rozpoczyna żaba jeziorkowa w kwietniu. Na okres rozrodu wędruje do zbiorników wodnych, pokonując niekiedy znaczne odległości. Okres godowy przypada na maj lub początek czerwca. Skrzek składa na dnie zbiorników wodnych w postaci nieregularnych kłębów. Z zapłodnionych jaj wylęgają się stadia larwalne, zwane kijankami, które znacznie różnią się od osobników dorosłych (nie posiadają kończyn, oddychają skrzelami oraz podobnie jak ryby – posiadają linię boczną). Kijanki żaby jeziorkowej są bardzo podobne do larw żaby wodnej. W ciągu około 16 tygodni życia w wodzie, kijanka stopniowo przeobraża się w dorosłego osobnika i staje się gotowa, by opuścić środowisko wodne. W wrześniu zapada w sen zimowy a budzi się w kwietniu,
Status gatunku
Podlega całkowitej ochronie prawnej
Autor: Wanda Kula