Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Wąsatka (Panurus biarmikus)
Systematyka
rząd: wróblowate (Passeriformes)
rodzina: ogoniatki (Panuridae)
gatunek: Wąsatka (Panurus biarmikus)
Charakterystyka/ morfologia
Wąsatka jest wielkości sikory bogatki, ma klinowaty długi ogon, podobny do ogona raniuszka. Samiec ma szaroniebieską głowę z długimi, czarnymi bokobrodami , biegnącymi od dzioba do podgardla. Górne partie ciała są rdzawo ubarwione, a dolne nieco jaśniejsze. Na skrzydłach występują dwie podłużne białe plamy. U samicy brak jest szaroniebieskiego koloru na głowie i czarnych wąsów. Dziób ostry, lekko wygięty. Młode przypominają samicę, lecz są ubarwione czarno od góry i na ogonie. Długość ciała: 13 cm, rozpiętość skrzydeł: 16-18 cm, masa ciała: ok. 14 g
Biotop/preferencje pokarmowe Zasiedla wielkie, gęste trzcinowiska na obrzeżach jezior i zarośnięte starorzecza. Rzadko opuszcza to środowisko. Wąsatka pędzi skryty tryb życia. Jest to zwinny ptak, żwawo wspinający się po łodygach trzcin i z łatwością poruszający się w gęstych łanach. Jest ptakiem osiadłym i koczującym. Latem jej dieta składa się z owadów i małych bezkręgowców schwytanych na gruncie zalanym i suchym, gdzie chodzi, biega i skacze, potrafi też grzebać w podłożu jak kura. Zimą je głównie nasiona trzciny, które są rozdrabniane za pomocą połkniętych kamyczków.
Rozwój osobniczy W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym. W sezonie lęgowym tworzą luźne kolonie. W kwietniu para buduje gniazdo w gęstwinie połamanego sitowia lub trzcinach bądź w kępach turzyc. Zbudowane jest ono głównie z liści i kwiatostanów trzcin oraz innych roślin wodnych i wyścielone piórami. Gniazdo umieszczone jest zwykle blisko lustra wody. Krótko przed złożeniem jaj samiec nie odstępuje samicy na krok, by uniknąć zapłodnienia jej przez innego samca. Po złożeniu 5 - 7 białych, delikatnie plamkowanych jaj , oboje rodzice zaczynają wysiadywanie , które trwa około 12 dni. Młodymi zajmują się przez następne 10 - 13 dni w gnieździe i przez 2 tygodnie poza gniazdem. W końcu maja i na początku czerwca wyprowadzają następny lęg. Młode już w wieku kilku tygodni łączą się w pary , w których pozostają przez całe życie. Czasami w ten sposób może się połączyć rodzeństwo pochodzące z różnych lęgów tych samych rodziców.
Status gatunku
Występuje w rozproszeniu, jej liczebność znacznie się waha na wskutek strat podczas surowych zim. Z uwagi na nieliczne występowanie na terenie Polski gatunek objęty ochroną gatunkowa ścisłą. Zalecana jest ochrona biotopów lęgowych.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.