Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Szczygieł (Carduelis carduelis)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: łuszczaki (Fringillidae)
gatunek: Szczygieł (Carduelis carduelis)
Charakterystyka/ morfologia
Dzięki niespotykanej kombinacji barw, czerwonej, czarnej i białej na głowie, wygląd dorosłych szczygłów jest bardzo charakterystyczny. Młode mają szarobeżową głowę, można je łatwo rozpoznać po żółtym pasie na czarnych skrzydłach. Niezależnie od wieku, ptaki ten odznacza się białym kuprem, białymi zakończeniami lotek i plamkami na sterówkach. Na piersi ma szeroki , jasnobrązowy pas i brązowe plecy . Bardzo ruchliwy, często odzywaj się, szczególnie w locie, głosem wabiącym „stiiglit”. Długość ciała 12 - 14 cm, rozpiętość skrzydeł 21 – 25,5 cm, waga 13 - 20 g. W większości osiadły lecz część populacji podejmuje regularne wędrówki.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zasiedla różnego rodzaju zadrzewienia występujące na terenach uprawnych oraz w otoczeniu siedzib ludzkich oraz sady i ogrody. Występuje też w prześwietlonych lasach liściastych i mieszanych. Poza okresem lęgów przebywa w stadach i nocuje gromadnie wśród gałęzi drzew i krzewów. Jesienią i zima stada szczygłów koczują po polach, zaniedbanych łąkach i ugorach zjadając nasiona chwastów i innych roślin. Wspinają się zręcznie po najcieńszych gałązkach brzozy i olchy po nasiona. Wiosną i latem oprócz tego zjadają także owady, które są podstawowym pokarmem piskląt, w pierwszych dniach ich życia.
Rozwój osobniczy
Monogamiczny. W roku wyprowadza dwa lęgi. Często odbywa lęgi w skupiskach, po kilka par. Gniazdo zakłada na końcu gałęzi drzewa, często owocowego, najczęściej na wysokości od 2 do 10 metrów nad ziemią. Jego budowa zajmuje się samica, niekiedy samiec dostarcza jej materiał. Gniazdo ma postać koszyczka uwitego z traw, korzonków i mchu, przeplecionego oprzędami owadów i porostami , wyścielonego obficie puchem roślinnym, wełną i włosiem. Samica składa 4 do 6 jaj i po złożeniu 3 przystępuje do wysiadywania przez okres 11 do 14 dni, w tym czasie karmi ja samiec, który często śpiewa w pobliżu gniazda. Matka je także ogrzewa w gnieździe przez pierwsze dni po wykluciu, podczas gdy samiec dostarcza im pożywienie. W późniejszym okresie pożywienia , nawet przez 10 dni od opuszczenia gniazda dostarczają oboje rodzice. Młode szczygły są lotne po 13 – 18 dniach od wyklucia. Od późnego lata łączą się rodzinami w stada.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula