Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Rzekotka drzewna (Hyla arboreta)
Systematyka
rząd: płazy bezogonowe (Salientia)
rodzina: rzekotkowate ( Hylidae)
rodzaj: Rzekotka (Hyla)
gatunek: Rzekotka drzewna (Hyla arboreta)
Charakterystyka/ morfologia
Jedyny w Europie przedstawiciel żab drzewnych. Niewielki płaz dochodzący do 6 cm długości , o kształtnej lekko wydłużonej budowie ciała. Nogi rzekotki zakończone są długimi palcami zakończonymi buławkowatymi przylgami służącymi jej do utrzymywania się na gładkiej powierzchni liści. Nogi tylne ma długie. Oczy duże, wyłupiaste o złotawym zabarwieniu tęczówki. Skóra na grzbiecie gładka, lśniąca i delikatna, na brzuchu i bokach nieznacznie chropowata. Zasadniczym kolorem jest zieleń, jednak dzięki zdolności do zmiany ubarwienia może być ona , w zależności od podłoża, pory roku, a nawet wilgotności przybierać najrozmaitsze odcienie od bardzo ciemnego, po jasnożółte. Samiec różni się od samicy ciemniejszym podgardlem. Wydaje on donośny głos przypominający wysoki, ciągły turkot. Głos ten, niewątpliwie najdonioślejszy z głosów naszych płazów bezogonowych, wzmacniany jest przez bardzo duży pęcherz rezonacyjny, uwypuklony na podgardlu.
Rzekotka jest zupełnie bezbronna. Jedyna jej obrona jest to, że trudno ja zauważyć z powodu doskonałej barwy maskującej , zlewającej ją doskonale z tłem otoczenia.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Poza krótkim pobytem w wodzie w okresie godowym rzekotki prowadzą tryb życia lądowy. Żyją głównie na drzewach i krzewach o szerokich liściach, rzadziej spotyka się je na szerokolistnych roślinach łąkowych. Pokarm rzekotki stanowią owady i stawonogi, które łowi zazwyczaj sprawnie i szybko, wykonując przy tym błyskawiczne ruchy i skoki.
Rozwój osobniczy
Rzekotki odbywają gody dość późno. Ze snu zimowego budzą się w kwietniu, a gody przypadają na kwiecień lub maj. Gody odbywają się najbardziej intensywnie w ciepłe i wilgotne noce. Spadek temperatury poniżej 10 °C powoduje przerwę w godach, które wznawiane są po ociepleniu. Samica odnajduje partnera kierując się, wydawanym przez niego charakterystycznym głosem. Samce odzywają się głośno, a ich głos jest najbardziej donośny wśród polskich płazów. W okresie godowym rzekotki można usłyszeć nawet z odległości jednego kilometra. Samiec w fazie ampleksusu przytrzymuje samicę uchwytem pachwinowym. Samica składa do 1000 jaj w pakietach wielkości orzecha włoskiego. Jeden pakiet zawiera 10 do 50 jaj. Rzekotki składają skrzek na dnie stojących zbiorników wodnych. W zbiorniku powinna znajdować się również roślinność wodna, potrzebna kijankom. Kijanki mają oliwkowe ubarwienie z charakterystycznym złotym połyskiem, a po wykluciu mierzą ok. 5 mm. W lipcu i sierpniu po 2-3 miesiącach od opuszczenia osłon jajowych, kijanki przeobrażają się w małe ,13-15 mm rzekotki. Czasami kijanki mogą zimować w stawie. Po przeobrażeniu młode przez pewien czas przebywają w małych grupkach na roślinności porastającej brzeg zbiornika. Dojrzałość płciową osiągają po ok. 2 latach. Na sen zimowy udaje się w okresie opadania liści, służących jej za schronienie. Zimuje gromadnie, na lądzie. Żyje co najmniej 15 lat
Status gatunku
U nas rzekotka jest dość pospolita, lecz bynajmniej nie częsta, w całym kraju, szczególnie w okolicach obfitujących w drzewa liściaste lub gęste krzewy. W górach jest rzadka, występuje tylko do 800 m n.p.m. Ten piękny płaz znajduje się w naszym kraju pod całkowitą ochrona prawną.
Autor: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.