Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Rycyk (Limosa limosa)
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: bekasowate (Scolopacidae)
gatunek: Rycyk (Limosa limosa)
Charakterystyka/ morfologia
Duży siewkowiec o wydłużonej szyi, długim prostym dziobie i długich nogach. Na skrzydłach szeroka, biała pręga. Ogon u nasady biały, od połowy czarny. Samice są nieco większe od samców. U ptaków dorosłych wiosna i latem głowa, szyja i ciemno prążkowana pierś zmienna pod względem zakresu i natężenia rdzawej barwy, zdarza się też szara, spód ciała biały. W szacie spoczynkowej jednolicie szary, nasada dzioba różowa. W locie rozpoznawalny po szarym pasku skrzydłowym i czarno – białym ogonie. Długość ciała 40 - 48 cm, rozpiętość skrzydeł 68 - 80 cm, waga 230 - 390 g. Wędrowny, przylatuje w marcu, odlatuje we wrześniu. Ze względu na stosunkowo duże rozmiary i donośny głos, fletowe gwizdy, łatwo go zauważyć.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Gatunek stadny, często tworzy duże koncentracje. Spotkać go można na otwartych podmokłych torfowych łąkach, terenach w dolinach rzek oraz obrzeżach różnego rodzaju zbiorników wodnych. Podczas migracji rycyki zatrzymują się chętnie na spuszczonych stawach i zbiornikach zaporowych. Żywi się głównie owadami, szczególnie chrząszczami, pasikonikami a także mięczakami , drobnymi ślimakami , kijankami i nasionami roślin.
Rozwój osobniczy
Gniazduje w półkoloniach na mokradłach i podmokłych łąkach. Powraca parami skojarzonymi na zimowisku. W marcu rozpoczynają się toki. Samiec rzuca się do przodu i leci prosto około 50 m, po czym lata nad swoim rewirem, powoli machając skrzydłami. Ogon ma przy tym rozpostarty i wydaje donośne okrzyki w rytm swojego lotu. Kiedy siada na ziemi, rozpościera skrzydła i ogon, tak, ze widać układ jego białych plam. Tańczy wokół samicy, czasem przypada piersią do ziemi, udając, że wygrzebuje gniazdo. Gniazdujące ptaki przeganiają drapieżniki pojawiające się w pobliżu ich terytoriów i w ten sposób zapewniają bezpieczeństwo innym siewkowcom, które chętnie zakładają gniazda w ich towarzystwie. Są monogamiczne Wyprowadzają jeden lęg w roku. Gniazdo to płytki dołek w ziemi, mniej albo więcej przysłonięty trawą i wysłany suchymi źdźbłami. 4 oliwkowobrunatne, ciemno kropkowane jaja są wysiadywane przez oboje rodziców prze 22 – 24 dni. Pisklęta są wodzone przez rodziców, broniących ich przed intruzami. Po 5 tygodniach, kiedy młode już potrafią latać, opuszczają razem z rodzicami łąki i gromadzą się na mulistych brzegach stawów. Sondują długimi dziobami dno w poszukiwaniu robaków , skorupiaków i innych bezkręgowców. Przenoszą się ze stawu na staw, by w większości odlecieć we wrześniu.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej wilgotnych stanowisk, gdzie gniazdują.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.