Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Ropucha paskówka ( Hyla calamita)
Systematyka
rząd: płazy bezogonowe (Salientia)
rodzina: ropuchowate
rodzaj: Ropucha (Bufo)
gatunek: Ropucha paskówka ( Hyla calamita)
Charakterystyka/ morfologia
Najmniejsza i najrzadsza z naszych ropuch. Długość dorosłych samców do 8 cm. Ciało tej ropuchy jest płaskie, krótkie i krępe. Nogi tylnie są krótkie, dlatego ropucha paskówka nie może wykonywać skoków, jednak bardzo szybko biega. Stąd druga nazwa: ropucha żwawa. Na pierwszy rzut przypomina ropuchę szarą. Charakterystyczna cechą jej ubarwienia jest obecność cienkiej, wyraźnej pręgi przebiegającej przez sam środek grzbietu od głowy do końca ciała. Tryb życia o obyczaje podobne do ropuchy zielonej , z którą dość często się krzyżuje. Krzyżówki ubarwieniem przypominają ropuchę zielona, mają jednak wyraźny pasek wzdłuż grzbietu.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Żyje na terenach o lekkiej glebie, w której zagrzebuje się przy pomocy tylnich i przednich nóg. Jest niesłychanie żarłoczna, a zdobycz łowi zwinnie, biegając zwinnie na swoich krótkich nogach. Zjada owady (muchy, chrząszcze) i ich larwy, pająki, dżdżownice i ślimaki.
Rozwój osobniczy
W okresie godowym samiec ropuchy paskówki wydaje terkoczący głos przypominający trele kanarka. Termin rozrodu paskówki uzależniony jest od obfitych opadów deszczu, może trwać w okresie między kwietniem a sierpniem, podobnie jak gody ropuchy zielonej. W związku z tym gatunki te dość często się krzyżują. Mieszańce pod względem ubarwienia przypominają ropuchę zieloną, ale posiadają charakterystyczny jasny pasek. Skrzek paskówki składają najczęściej w okresowych kałużach i silnie nasłonecznionych, płytkich (do około 70 cm głębokości) zbiornikach pozbawionych roślinności. Preferują zupełnie odsłonięte miejsca powstałe Np. po wydobyciu piasku i żwiru. Taki zbiornik bez roślinności wodnej będzie odpowiedni jeśli chcemy, aby ropuchy te rozmnażały się w ogrodowym oczku wodnym. Samice składają 3-4 tys. jaj w półtorametrowych sznurach. Kijanki są czarne, po brzusznej stronie jaśniejsze. Pływają stadnie, przy brzegu. Tolerują temperaturę wody do 40 °C. Osiągają do 32 mm długości, Po około 3-8 tygodniach przechodzą metamorfozę. Przeobrażone centymetrowej długości ropuszki zaczynają się pojawiać zazwyczaj pod koniec czerwca. Zimuje na lądzie, w różnych kryjówkach, również wykopanych przez siebie norach.
Status gatunku
W Polsce ropucha paskówka występuje na całym nizinnym obszarze kraju, jednak jest gatunki4em rzadkim. W naszym kraju znajduje Si e pod całkowita ochrona prawną.
Autor: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.