Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Raniuszek (Aegithalos caudatus)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: raniuszki (Aegithalidae)
gatunek: Raniuszek (Aegithalos caudatus)
Charakterystyka/ morfologia
Niewielki ptak o zaokrąglonej sylwetce i bardzo długim ogonie. Dorosłe osobniki dominujące u nas w kraju maja zupełnie białą głowę i spód ciała z różowym nalotem na bokach. Wierzch ma częściowo czarny, z odznaczającymi się barkówkami oraz biało obrzeżonymi lotkami drugiego i trzeciego rzędu. Czarny ogon ma dwie białe pręgi, a sterówki są schodkowane. Każda kolejna jest znacznie krótsza od poprzedniej. Drobny czarny dziób i czarne nogi. Wokół oka występuje czerwonawa lub żółtawa obrączka powiekowa. Samiec i samiczka są takie same. Wspina się i skacze zwinnie po gałęziach, Lata wolno, faliście. Długość ciała 14 - 16 cm w tym ogon 8 – 10 cm , rozpiętość skrzydeł 16 - 19 cm, waga ok. 6,5 – 10,5 g . Raniuszki można u nas obserwować cały rok. Zimą, podczas migracji, gromadzą siew stada z sikorami i mysikrólikami.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane z gęstym podszytem i większe zadrzewienia . Gromadnie nocują na gałęziach drzew tworząc zwarty szereg i stroszą pióra, broniąc się przed zimnem. Przypominają wtedy puchate białe kulki. Podczas migracji pojawia się również na terenach otwartych. Ze skupiskami drzew i krzewów i w parkach miejskich. Żywią się owadami oraz ich larwami i i jajami oraz pająkami. Zimą jedzą nasiona roślin.
Rozwój osobniczy
Wyprowadzają jeden lęg w roku. Przystępują do niego od kwietnia do czerwca. Gniazdo umieszczają w rozwidleniu pnia lub pomiędzy gałęziami drzewa na różnej wysokości, nawet do 35 m nad ziemią. Ma ono postać zamkniętego worka z otworem wejściowym na boku, w jego górnej części. Ptaki budują je razem z mchu i włókien roślinnych oblepiając na zewnątrz porostami, pajęczynami i kokonami owadów, a w środku wyścielając piórami. Wysiadywaniem 8 do 12 żółtawych, rudo nakrapianych jaj zajmuje się tylko samica przez 14 – 16 dni. W karmieniu młodych biorą udział oboje rodzice, a zdarza się że także inne osobniki, których lęgi zakończyły się niepowodzeniem, albo już wcześniej wykarmiły swoje młode. Z reguły są to ptaki spokrewnione z ojcem piskląt. Młode stają się lotne w ciągu 14 – 18 dni od wyklucia, ptaki dorosłe dokarmiają je jeszcze 2 tygodnie. Trzymają się w grupach rodzinnych, które rozpadają się na początku kolejnego sezonu lęgowego. Do rozrodu przystępują po raz pierwszy gdy maja rok.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula