Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Puchacz (Bubo Bubo)
Systematyka
rząd: sowy (Strigiformes)
rodzina: puszczykowate (Strigidae)
gatunek: Puchacz (Bubo Bubo)
Charakterystyka/ morfologia
Największa europejska sowa. Ma dużą okrągłą głowę, charakterystyczne uszy z piór, szerokie zaokrąglone skrzydła i krótki ogon. Dorosły samiec i samica są żółtawobrązowe z ciemnym rysunkiem , mają zakrzywiony, mocny dziób i pomarańczową tęczówkę oka. Nie sposób ich rozróżnić po upierzeniu, jedyną różnicą jest to, że samica jest nieco większa od samca. Młode mają krótsze uszy i słabiej nakrapianą pierś. Jest aktywny głównie w nocy. Lot ma cichy, wolno uderza skrzydłami na przemian z faza lotu ślizgowego. W locie wyróżnia się masywna sylwetką o szerokich skrzydłach. W dzień siedzi ukryty na skałach lub drzewach. Długość ciała 60 – 78 cm, rozpiętość skrzydeł 155 – 180 cm, waga 1,6 – 2,8 kg samce, 2.3 – 4,2 kg samice. Osiadły, ale młode 1 roczne osobniki koczują w poszukiwaniu własnego terytorium.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje tereny odludne i trudno dostępne. okolice lesiste ze skałami oraz śródleśnymi enklawami, skalne jary, klify, wąwozy ze starymi drzewami. Żywi się kręgowcami od ryjówki do wielkości zająca, chwytanymi w nocy z niskiego lotu, ptakami wielkości od wróbla do czapli ( także innymi sowami), żabami, chrząszczami. Nie pogardzi też szczurami na śmietniskach. Potrafi w poszukiwaniu jedzenia latać po kilka kilometrów.
Rozwój osobniczy
W okresie toków w lutym i marcu, nocą, słychać jego charakterystyczne pohukiwanie, samca „huu” i krótsze , samicy „hu”. Nie wszystkie pohukujące ptaki gniazdują. Gniazduje na półce skalnej, rzadziej na ziemi lub w starym gnieździe innego drapieżnika, bociana czarnego lub czapli siwej, na drzewie. Wyprowadza jeden lęg w roku. Od lutego do kwietnia samica składa do 4 białych jaj, które wysiaduje 35 dni. Pisklętami opiekują się oboje rodzice przez 55 dni na gnieździe i 100 dni poza nim. Pisklęta, zanim pokryją się piórami, jeszcze w puchu, opuszczają gniazdo, oddalają na niewielka odległość , dzień przeczekują w ukryciu, wieczorem zaś głośno domagają się pokarmu.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula