Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Nurzyk (Uria aalge)
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: alki (Alcidae)
gatunek: Nurzyk (Uria aalge)
Charakterystyka/ morfologia
Przypomina wyglądem małego pingwina. Ma długą , smukłą szyję, krótkie skrzydła i krótki zaokrąglony ogon. Jest ciemno brunatny do czarnego z wierzchu ciała z brązowym odcieniem na głowie, ma biały spód z ciemnymi prążkami na bokach oraz biały pasek końcowy na lotkach drugorzędowych.. Zdarzają się osobniki o oczach otoczonych białym, przedłużonym ku tyłowi paskiem. W upierzeniu spoczynkowym ptaki mają podgardla, policzki i boki szyi białe. Podobnie upierzone są ptaki młode, tylko grzbiet mają usiany ciemnobrunatnymi plamkami. Pływający w wodzie nurzyk ma ciało nieco uniesione. Kiedy siedzi, jest wyprostowany, z nogami przed siebie. W locie wyciąga szyję ku przodowi, lata szybko w linii prostej, w locie formuje rzędy. Gatunek osiadły. Starsze osobniki spędzają zimę na terenach lęgowych. Młode koczują i włóczą nad Atlantykiem we wszystkich kierunkach. W głębi lądu rzadko widziany. W Polsce obserwowany podczas obserwacji ptaków prowadzonych z portu rybackiego na Helu od września do czerwca.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Najważniejszy mieszkaniec ptasich wysp na Atlantyku, Pacyfiku i Oceanie Lodowatym. W Europie występuje dość daleko na południu. Jest ptakiem wybitnie morskim, który tylko dla odbycia lęgu przybywa na wybrzeża.. Poluje gromadnie. Żywi się prawie wyłącznie rybami : śledziami, szprotami, gromadnikami, oraz gatunkami z rodzin dobijakowatych i dorszowatych. Zjada tez drobne bezkręgowce. Podczas żerowania ptaki schodzą na 60 m i przebywają pod woda 2,5 minuty. Zdobycz połykają przed wypłynięciem na powierzchnię.
Rozwój osobniczy
Gniazduje w wielkich koloniach na wybrzeżach skandynawskich, brytyjskich, portugalskich i hiszpańskich. Jego tereny lęgowe to urwiste i skaliste wybrzeża lądu i wysp. Pojawia się na lęgowisku już w grudniu i styczniu. Toki odbywa gromadnie. Ptaki kręcą się wokół siebie nawzajem, wydając głośne okrzyki , potem wszystkie razem nurkują. Monogamiczny, tworzy przez wiele sezonów parę z tym samym partnerem. Gniazd nie buduje. Składa jedno gruszkowate jajo, białawe, zielonkawe lub niebieskawe i pokryte zielonymi, brunatnymi lub czarnymi kropkami, w zagłębieniu skalnym, często na przewieszkach, na gołej ziemi. Czasem zajmuje gniazdo mewy trójpalczastej.Na gnieździe wydaje chrapliwe „errr” i „arra”. Rodzice wysiadują jajo wspólnie przez 28 do 33 dni i razem opiekują się pisklęciem.. Po 20- 25 dniach między czerwcem , a sierpniem, młode, jeszcze nie całkiem opierzone, skacze ze skały do morza. Tam jeszcze długo trzyma się rodziców, którzy je karmią.
Status gatunku
Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.