Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Łozówka (Acrocephalus palustris)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: pokrzewkowate (Sylviidae)
gatunek: Łozówka (Acrocephalus palustris)
Charakterystyka/ morfologia
W upierzeniu łozówki brak paskowania. Osobniki obu płci ubarwione tak samo, od góry ciemno- oliwkowo – brązowe, a od spodu blado – kremowo – białe. Powyżej oka wstępuje delikatny, jasny pasek. Najłatwiej rozpoznać ją po śpiewie, bo jest bardzo podobna do trzcinniczka. Jej śpiew jest melodyjny i miękki i przypomina śpiew zaganiacza. Jest świetnym naśladowcą głosów innych ptaków, naśladuje różne ptaków żyjące w sąsiedztwie. Długość ciała do 13,5cm, rozpiętość skrzydeł 19cm, waga 11 - 12 g. Przylot w marcu, odlot od września do listopada. Niektóre osobniki zimują.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Można ją spotkać na polach obsianych rzepakiem, kukurydza lub koniczyną , w przydrożnych zaroślach, w łozowiskach, na zachwaszczonych polach, często w pokrzywach. Jest owadożerna, sporadycznie zjada również owoce i nasiona.
Rozwój osobniczy
Przylatuje do miejsc gniazdowania w maju i przebywa tam do lipca. Terytorium lęgowe jest małe i rozciąga się 20 d0 30 m wokół gniazda. Samiec broni go energicznie i śpiewa bardzo intensywnie aż do wylęgu młodych. Często śpiewa w nocy. Gniazdo budują oba ptaki przyczepiając je do łodyg roślin zielnych lub gałązek krzewów, zawsze ponad ziemią z suchych liści, źdźbeł trawy, włókien roślinnych . Samica składa 4 – 5 jaj. Oboje rodzice biorą udział w wysiadywaniu przez 12 – 13 dni. Karmią pisklęta przez 2 tygodnie.
Status gatunku
Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula