Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Łęczak (Tringa glareola)
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: bekasowate (Scolopacidae)
gatunek: Łęczak (Tringa glareola)
Charakterystyka/ morfologia
Ptak wielkości drozda, o ciemnym dziobie dłuższym od głowy i długich szarożółtych nogach. W locie widać ciemne od góry i jasne od dołu skrzydła i biały kuper. W szacie godowej samiec i samica mają wierzch ciała ciemnobrązowy w białe plamki, brzuch biały, boki piersi SA brązowo plamkowane. Na białym ogonie znajdują się szare prążki. W upierzeniu spoczynkowym plamki na grzbiecie mają odcień rudawy i jest ich mniej. Młode są podobne do dorosłych w upierzeniu spoczynkowym. Długość ciała 20-23 cm, rozpiętość skrzydeł do 40 cm waga 50-80 g . Najczęściej można go spotkać brodzącego po wodzie lub chodzącego po płaskich brzegach. Lata szybko. Często wydaje miękkie, dźwięczne, wielosylabowe „ didi- dididi”. Polsce gniazduje sporadycznie. W czasie przelotów w lipcu- wrześniu i kwietniu- maju liczny nad wodami śródlądowymi i na wybrzeżach. Wędruje nocą.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Bytuje na błotach, wilgotnych łąkach i terenach zalewowych. Poza sezonem lęgowym przebywa na błotach i płaskich brzegach, przeważnie nad wodami słodkimi. Poluje na drobne bezkręgowce chwytane na ziemi lub wydobywane z mułu.
Rozwój osobniczy
Miejsce gniazdowania można zlokalizować obserwując osobniki dorosłe lub nasłuchując głosów tokujących par. W czasie toków odbywa loty wokół swojego terytorium gniazdowego śpiewa. Powtarza głośno „didldidl”. Gniazdo to dołek wygnieciony w trawach. Od kwietnia do czerwca samica składa do 4 ochrowych, ciemno plamkowanych jaj. Pary gniazdują oddzielnie , wyprowadzają jeden lęg w roku i wysiadują jaja 23 dni. Młode trudno wykryć poza gniazdem. Pisklęta opuszczają gniazdo zaraz po wylęgu. Przez 10 dni opiekują się nimi oboje rodzice, potem opieką przejmuje jedno z rodziców.. W obronie młodych są agresywne.
Status gatunku
W Polsce objęty ścisłą ochrona gatunkową. Zagrożeniami dla tego ptaka są osuszanie obszarów, na których się gnieździ, oraz zmiany klimatyczne.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.