Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
KRĘTOGŁÓW (Jynx torquilla)
Systematyka
rząd: dzięciołowe (Piciformes)
rodzina: dzięciołowate (Picidae)
rodzaj: Jynx
gatunek: krętogłów (Jynx torquilla)
Charakterystyka/ morfologia
Długość ciała: 16-
Od dzięciołów krętogłowy różnią się trybem życia i smukłą budową ciała. Ptaki obu płci są ubarwione identycznie, młode łudząco podobne do dorosłych. Krętogłów ma wzorzyste upierzenie, dzięki któremu może doskonale maskować się na tle kory drzew. Jego ciało jest upstrzone jest ciemnymi prążkami i kreskami.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Krętogłów to ptak wędrowny. Na zimowiska migruje późnym latem, a do Polski przylatuje od początku kwietnia do połowy maja. Krętogłów, podobnie jak dzięcioły, chodząc po pniach drzew podpiera się ogonem, mimo że jego sterówki nie są tak sztywne i mocne jak u krewniaków. W okresie przelotów wiosennych może pojawiać się w miejscach dla siebie nietypowych: w parkach miejskich i ogródkach. Preferuje zaciszne, ciepłe skraje lasów, zapuszczone sady i duże leśne polany. Jest uzależniony od obfitości jego ulubionego pokarmu – mrówek, najchętniej darniowych. Okazjonalnie mogą też zjadać inne owady, a nawet małe ślimaki i kijanki oraz jagody. Jeśli nadarzy się okazja, są w stanie splądrować gniazdo mniejszych od siebie ptaków i zjeść ich jaja i pisklęta. Jednak bez mrówek nie mogą się obyć. Żerując na ziemi są niemal niewidoczne.
Rozwój osobniczy
Krętogłów jest gatunkiem monogamicznym. Przystępuje do lęgu raz w roku, choć zdarza mu się dwa. Zajmuje dziuple lęgowe o niewielkich otworach wejściowych. Jeśli jest potrzeba może przepędzić ich pierwotnych użytkowników. Zastane gniazda, nawet z jajami, wyrzucają z dziupli. W gnieździe krętogłowa nie ma wyściółki. Samica składa 4-8 (do 12) jaj i wysiaduje j na zmianę z samcem ok. 12 dni. Gniazda są opuszczane przez pisklęta w wieku około 3 tygodni. Po dalszych 2 tygodniach stają się samodzielne. Dojrzałość płciową osiągają następnej wiosny. Mogą dożyć co najmniej 10 lat.
Status gatunku
W Polsce krętogłów objęty jest ochroną gatunkową i nie ma potrzeby stosowania czynnych działań ochronnych.
Autor: Maciej Jaroszewski