Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych. Inaczej nazywany kaczeńcem, kaczyńcem lub kaczeńcem błotnym. Jest mrozoodporny.
Występowanie/ siedlisko:
W Polsce jest dość pospolity na bagnistych i wilgotnych łąkach, na skraju zbiorników wodnych, w wilgotnych lasach łęgowych. Występuje na nizinach i w niższych partiach górskich. Knieć występuje praktycznie w całej Europie z wyjątkiem południowych Włoch i Hiszpanii.
Wygląd/kwitnienie:
Ta nadwodna bylina osiąga wysokość od 20 – 50 cm. Kłącze kaczeńca jest grube, bulwiaste. Jesienią pojawiają się na nim pąki, które wiosną wypuszczają nadziemne pędy. Liście ciemnozielone, mięsiste i błyszczące. Wczesną wiosną wśród liści pojawiają się kwiaty. Osiągają one maksymalnie 4 cm średnicy. Na rozgałęzionych łodygach znajduje się ich kilka. Są koloru żółtego z bardzo licznymi pręcikami. Kaczeniec to roślina miododajna. Kwitnie od marca do maja. Czasami aż do czerwca.
Status gatunku:
Niektóre źródła podają, że liczebność kaczeńca drastycznie spada.
Ciekawostki:
Roślina w stanie surowym trująca. Po wyschnięciu traci te właściwości. Po ugotowaniu jest jadalna. Knieć wabi owady specjalnymi wzorkami i plamami, które są widoczne tylko dla owadów, gdyż ich oczy reagują na światło ultrafioletowe.
Autor: Bartosz Dubiel