Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Grubodziób (Cocothraustes cocothraustes)
Systematyka
Rząd: wróblowe (Passeriformes)
Rodzina: łuszczaki (Fringillidae)
Gatunek: Grubodziób (Cocothraustes cocothraustes)
Charakterystyka/ morfologia
Wielkości szpaka, o dużej spłaszczonej głowie i potężnym stożkowatym dziobie przystosowanym do łupania pestek owoców. Chorągiewki lotek II rzędu są charakterystycznie powycinane, dzięki czemu skrzydła w locie widziane od dołu wydają się dziurawe, ogon krótki. Dorosły samiec jest różowawo-brązowy, ma kasztanowo brązowy wierzch ciała, szary karki szeroką białą przepaskę na skrzydle. Ma czarna plamę wokół dzioba i na podgardlu. Od marca do lipca samiec i samica mają szaroniebieski dzioby, który później zmieniają barwę na rogowo- żółty. Samica jest bardziej matowa , ma szarawe ciemię i szarawo-brązową pierś. Młode są delikatnie prążkowane na głowie, szyi i bokach i nie maja czarnej plamy wokół dzioba. Prowadzi skryty tryb życia. Lot ma szybki, falisty. Często wabi ostrym, gwałtownym „siks siks it” lub dłuższym „tsiit” wydawanym w locie. Częściowo wędrowny. Długość ciała 17,5 cm, rozpiętość skrzydeł 32 cm, waga 55 g.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje lasy liściaste, parki, ogrody i sady zwłaszcza czereśniowe od nizin po tereny górskie. Poza sezonem lęgowym przebywa w lasach bukowych i grabowych gdzie jest dużo nasion. Przebywa wysoko w koronach drzew, gdzie zjada nasiona i pączki. Zrywa owoce pestkowe z drzewa, wyrzuca miąższ, a następnie rozłupuje pestki i wydobywa z nich nasiona. Często ich poszukiwaniu zlatuje na ziemię. Nie gardzi też nasionami wyższych roślin zielnych. Potrafi dostać się do pestek gruszek i jabłek. W lecie owady. W miejscu żerowania można usłyszeć trzask pękających łusek i osłon nasiennych. Zima odwiedza karmniki, nawet w centrum miasta.
Rozwój osobniczy
Pieśń złożoną ze zgrzytliwych i świergotliwych tonów, słyszy się go rzadko, choć na wiosnę ptaki czasami śpiewają chóralnie. Od marca do sierpnia obserwacja dorosłych ptaków pomaga odkryć lokalizację gniazda, a szczególnie nasłuchiwanie głosu samicy proszącej samca o pokarm. Gniazduje pojedynczymi parami , wyjątkowo wyprowadza trzy legi. Gniazdo zakłada na liściastym drzewie, często przy pniu. Zewnętrzną warstwę buduje z gałązek i korzonków, wewnętrzna składa się z delikatnych korzonków i włosia końskiego.. Samica składa od 4 do 6 jasnych, niebieskoszarych jaj pokrytych szarobrązowymi plamami i kreskami. Po 14 dniach wylęgają się młode. Pisklętami opiekują się oboje rodzice przez 14 dni. Młode karmione są owadami. Rodziny trzymają się razem jeszcze przez długi czas. Zimą koczuje i wędruje w poszukiwaniu pokarmu w luźnych stadach.
Status gatunku
Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochrona gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.