Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Gronostaj (Mustela erminea)
Systematyka
rząd: drapieżne (Carnivora)
rodzina: łasicowate: (Mustelidae)
gatunek: Gronostaj (Mustela erminea)
Charakterystyka/ morfologia
Gronostaj ma ciało smukłe o długim i gibkim tułowiu, krótkich kończynach i stosunkowo cienkim tułowiu. Głowa jest trójkątna, uszy zaokrąglone, szeroko rozstawione. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest całkowita zmiana ubarwienia w ciągu roku. Latem jego krótkie, gęste futerko jest czekoladowobrązowe (wierzch ciała) z białym lub żółtawym spodem ciała., 2/3 ogona barwy brązowej, końcowy odcinek czarny. W zimie futro staje się całkowicie białe. Jedynie końcowa część ogona pozostaje tak jak w lecie czarna. Długość ciała wynosi 22 -29 cm, długość ogona 8 -13 cm, waga 130 -350 g. Samce są dwukrotnie cięższe od samic. Bardzo wścibski, szybko biega i dobrze się wspina.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Gronostaj zamieszkuje różne środowiska, ale najchętniej zagajniki na brzegach rzek i jezior, zakrzewienia śródpolne, skraje łąk i lasów. Można go spotkać w okolicach wsi, na terenach podmiejskich, czasami w środku miasta. Wykorzystuje na schronienia naturalne kryjówki w terenie. Schronienia szuka w nisko położonych dziuplach, pod korzeniami drzew, w stertach kamieni, w opuszczonych norach. Jest zwierzęciem naziemnym i prowadzi nocny tryb życia, można go jednak spotkać w dzień, zwłaszcza kiedy karmi młode. Spotyka się osobniki zarówno koczujące jak i osiadłe. Te ostatnie znakują swoje terytoria odchodami i specjalnymi zachowaniami. Terytoria samic mogą mieścić się w większych terytoriach należących do samców. Chociaż gronostaj jest drapieżnikiem naziemnym potrafi dobrze pływać oraz wspinać się. Gronostaj poluje samotnie. W czasie łowów dokładnie obszukuje wszelkie zakamarki, a schwytaną zdobycz zabija jednym ugryzieniem w kark. Jego ofiarami są przede wszystkim gryzonie (norniki, karczowniki, myszy, chomiki) oraz ptaki i ich zniesienia. Zjada także płazy, gady, ryby, mięczaki i owady, bardzo rzadko owoce. Jeśli zostanie zaatakowany, broni się ostrymi pazurami i kłami. . W zimie czasem atakuje też zwierzęta większe od siebie np. zające i króliki.
Rozwój osobniczy
Rozmnaża się w dwóch stałych okresach. Pierwszy to luty lub marzec: zarodek rozwija się normalnie i samica rodzi po 8- 10 tygodniach ciąży. Drugi okres godowy występuje w lipcu- sierpniu. W tym przypadku zarodek pozostaje w utajeniu w macicy. Ciąża gronostaja jest przedłużona i trwa ok. 9 miesięcy. Przed przyjściem na świat młodych samica buduje gniazdo z traw i sierści. W kwietniu lub maju rodzą się młode w liczbie 6-8 (ale może ich być nawet 18). Otwierają one oczy po 10 dniach. Samica karmi młode przez 2 miesiące, ale już od 4 tygodnia zaczynają jeść pokarm mięsny przynoszony przez oboje rodziców. Samice osiągają dojrzałość płciową już w drugim miesiącu życia, samce pod koniec pierwszego roku. Gronostaj żyje 5 -7 lat.
Status gatunku
Gronostaj jest objęty ścisłą ochroną.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.