Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Drozd wędrowny (Turdus migratorius)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: drozdowate (Turdidae)
gatunek: Drozd wędrowny (Turdus migratorius)
Charakterystyka/ morfologia
Wielkości naszego kosa.Z wierzchu ciemnoszary, głowa szaroczarna z białymi plamkami wokół oka i nad kantarkiem, pierś i brzuch jaskrawo ceglaste , ogon szaroczarny. Spód ogona i dolny odcinek brzucha białe. Dziób i nogi żółtopomarańczowe. Ciemne tęczówki. Samice ubarwione podobnie, jednak partie ciała zabarwione na ceglasto mają mniej jaskrawe. U młodych w pierwszej szacie zimowej kolor ten jest bardziej brązowy. Długość ciała do 24 do 28 cm, rozpiętość skrzydeł: do 36 do 38 cm, waga 75 do 115 g. Głos „czok” i „czut czut”, w locie „sii- li „. Wędrowny. Powracający drozd jest symbolem wiosny, choć bywa, że w łagodne zimy nie odlatuje w cale lub przylatuje dosłownie z sąsiedniego miasta położonego nieco na południe. Wyjątkowo zalatuje do Europy.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje zadrzewienia, obszary rolnicze i ogrody. Dobrze radzi sobie w mieście. Spotykany wszędzie w okolicach osiedli ludzkich, wybiera tereny zadrzewione. Na dzikich obszarach wiedzie żywot ptaka leśnego. W dogodnej, ciepłej porze roku ptak ten poluje na owady i zjada owoce. W zimie przemieszcza się na południe, ale tylko gdy głód mu bardzo doskwiera. Zwykle nie migruje daleko. Populacje z najdalej wysuniętych na północ terenów należących do ich letniego zasięgu przemieszczają się na swe zimowiska, które mogły już opuścić ptaki zamieszkujące je w lecie i udać się jeszcze nieco dalej na południe. W chłodnej porze roku zjada dostępne nasiona i owoce.Ptaki mieszkające blisko ludzi, korzystają z ich pomocy i poszukują pożywienia w różnych miejscach od karmników i spichlerzy po wysypiska śmieci.
Rozwój osobniczy
Samce powracają na miejsce gniazdowania każdej wiosny koło lutego, samice tydzień później. Ptaki gnieżdżą się na drzewach , nic nie robią sobie z obecności człowieka, i bywa że gnieżdżą się na parapetach domów. Gniazdo buduje przez 2 do 6 dni samica, używając błota zmieszanego z trawą i drobnych gałązek, które używa na sporządzenie konstrukcji gniazda. Wyściółką są drobne źdźbła trawy. Gniazdo przez nią zbudowane, jest solidnej konstrukcji. Ptaki często wykorzystują gniazdo wielokrotnie. Wyprowadzają dwa lęgi w roku. W gnieździe znajduje się zwykle 3-5 niebieskich jaj. Wysiadywanie trwa około 2 tygodni. W tym czasie samica siedzi na gnieździe, a samiec strzeże terenu. Czasami zastępuje na gnieździe samicę. Oboje rodziców opiekują się potomstwem. Pisklęta są bardzo żarłoczne i dorosłe ptaki muszą się napracować, żeby zaspokoić ich apetyt. Przebywają w gnieździe 15 dni, wiec w jednego roku ptaki te mogą odbywać drugi lęg.
Status gatunku
Pospolity, nie wymaga ochrony.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.