Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Daniel (Dama dama)
Systematyka
rząd: parzystokopytne - Artiodactyla
rodzina: jeleniowate - Cervidae
gatunek: Daniel (Dama dama)
Charakterystyka/ morfologia
Daniel jest mniejszy od jelenia szlachetnego. Długość ciała daniela wynosi 130 -180 cm, wysokość w kłębie 85 -110 cm, długość ogona 15-25 cm, waga samic to 30 -50 kg, samców -65 -100 kg. Samce są większe od samic. Samce po drugim roku życia, w okresie od sierpnia do kwietnia noszą poroże -łopatowate, dłoniasto rozgałęzione, z licznymi odnogami. . Największe poroże 6 – 10 letnich danieli osiągają 5 – 7 kg masy. Ubarwienie mają zmienne, latem najczęściej rudobrązowe z białymi plamkami na grzbiecie, zimą szarobrązowe bez plam. Strona brzuszna ma barwę białą, wzdłuż kręgosłupa ciągnie się ciemna smuga, ogon z wierzchu jest czarny, od spodu biały. Na pośladkach widać jasną plamę czarno obrzeżoną tzw. lusterko.. Inne warianty szaty, to formy melanistyczna 30 % całej populacji i rzadziej spotykana, leucystyczna, która dość często jest mylona z albinizmem 1 % całej populacji.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Daniele żyją w stadach zwanych chmarami. Zajmują różne siedliska, od suchych i gorących po zimne i wilgotne. Wykazują duże zdolności adaptacyjne. Preferują rzadkie lasy sosnowe i ich obrzeża, czasami wychodzą na żerowanie na podleśne pola uprawne i łąki. W górach występują na wysokościach do ok. 1000 m n.p.m. Daniel żeruje głównie od późnego popołudnia do świtu. Jego pożywienie stanowią rośliny zielne, młode pędy, pąki oraz liście drzew i krzewów, kora, mchy i porosty a także żołędzie i kasztany. Żeruje też na polach uprawnych. Jest przy tym mniej wybredny niż jeleń.
Rozwój osobniczy
Żyje w stadach, starsze samce żyją samotnie lub w niewielkich grupach. Pod koniec lata łączą się z grupami samic. Komunikują się językiem ciała, dźwiękami i zapachami. Ruja trwa od końca października do końca listopada. Samce staczają walki, jednak ze wzglądu na kształt poroża walki danieli rzadko kończą się tragicznie. Jeśli uda im się odpędzić rywali tworzą z samic stadka, którymi się opiekują. Po ciąży trwającej 7 -8 miesięcy, w czerwcu lub lipcu, samica rodzi 1 ,rzadziej 2 lub 3 młode. Przez pierwsze 2-3 dni młode w sytuacji zagrożenia kładą się w trawie i nie ruszają się. Przebywają wraz z matką i ssą mleko matki aż do jej następnej rui. Łanie beczeniem utrzymują kontakt z cielętami, które odpowiadają im piskiem. Daniele rodzą się bez pni, z których wyrasta poroże. Zaczynają się one rozwijać u młodych byczków w czasie zimy, w 6-7 miesiącu życia. Są one wtedy tak małe, że jeszcze ich nie widać. W marcu już są dość widoczne, a proces wzrostu trwa przez całą wiosnę i część lata. W lipcu – sierpniu budowanie poroża dobiega końca. Pokrywająca je aksamitna skóra zaczyna wysychać i w ciągu mniej więcej tygodnia zostaje wytarta. Roczne byki zwane szpicakami posiadają poroże w kształcie nie rozgałęzionych szpiców o długości do 20 cm. Poroże dwulatków ma dwie odnogi: oczna i opierak, Trzylatki mają poroże z dwoma odnogami: roczna i opieraniem, a tyki maja różę. Czterolatka nazywamy łyżkarzem. Ma poroże w kształcie tyk z odnogami: oczna i opieraniem oraz zgrubienia, spłaszczone na końcu tyki, zapowiedź przyszłej łopaty. W następnych latach powstaje łopata, z przodu równa, coraz wyższa i szersza. Z wiekiem wzrasta liczba sęków w tylnej części łopaty. Byki stare o mocnym porożu mają w dolnej części łopaty długą odnogę zwaną ostrogą. Z wiekiem poroże się uwstecznia. Samice osiągają dojrzałość płciową po 2 latach. Daniel dożywa wieku 25 lat.
Status gatunku
Pochodzi z Azji Mniejszej. Sprowadzony przez Fenicjan, a później Rzymian na obszary śródziemnomorskie, rozpowszechniony w wielu krajach, również w Polsce. Obecnie, nielicznie, występuje głównie w zachodniej części kraju. Daniele stanowią pokarm większych drapieżników. Przez człowieka są zabijane dla mięsa, skór i poroża. W Polsce daniel jest zwierzęciem łownym z okresem ochronnym. Na byki polowania wolno prowadzić od 1 października do 31 stycznia, natomiast na łanie i cielaki od 1 października do 15 stycznia (rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne z 16.03.2005r.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.