Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Brodziec piskliwy, piskliwiec (Actitis hypoleucos)
Systematyka
rząd: siewkowe ( Charadriiformes)
rodzina: bekasowate (Scolopapacidae)
gatunek: Brodziec piskliwy, piskliwiec (Actitis hypoleucos)
Charakterystyka/ morfologia
Mały krótkonogi brodziec z mocnym dziobem. Biały spód ciała pod skrzydłami przedłuża się w kształcie klina ku grzbietowi. W szacie godowej brązowe z czarnymi, podłużnymi plamami upierzenie wierzchu ciała ma słaby pobłysk brązu . Nad okiem biegnie biała brew. Boki szyi i głowy szare, spód ciała biały. Białe jest również podgardle. Ogon ciemny z jaśniejszymi brzegami. Dziób ciemny, krótszy niż u innych brodźców. W szacie spoczynkowej znika kreskowanie na wierzchu ciała, a boki szyi stają się białe, jak reszta spodniej strony ciała. Brak jest wyraźnego dymorfizmu płciowego. Osobniki młodociane ubarwione jak dorosłe w szacie spoczynkowej, jednak pokrywają je jeszcze rdzawe plamki i pióra rosnące na wierzchu ciała, zwłaszcza na skrzydłach mają jasne obrzeżenie. Długość ciała ok. 20-22 cm , rozpiętość skrzydeł 33-40 cm, waga 35-85 g
Biotop/ preferencje pokarmowe
Brzegi wód, a szczególnie rzek. Poza okresem lęgowym przebywają nad wodami najrozmaitszych typów, głownie jednak nad śródlądowymi akwenami o żwirowych i skalistych brzegach. Unika brzegów mulistych. W górach zamieszkuje obszary do 4000 m n.p.m. Zerujące brodźce piskliwe biegają często tuż przy samym brzegu wody. Żywią się owadami chwytanymi na ziemi i roślinach, pająkami, drobnymi skorupiakami, pierścienicami i ślimakami.
Rozwój osobniczy
Gniazdo zakłada na brzegach i wyspach naturalnych rzek, często w górach. Jest dobrze zamaskowane i ukryte na ziemi, pod osłoną zarośli lub traw lub wyrzuconych przez wodę szczątków roślin i wysłane materiałem roślinnym. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w maju-czerwcu w odstępach jedno- dwudniowych 4 żółtobrązowe ciemno kropkowane jaja. Jaja wysiadywane są od złożenia trzeciego jaja przez okres 20-22 dni przez obydwoje rodziców. Często obecność gniazda zdradzają na skutek ruchliwego usposobienia i piskliwego głosu. Rewir którego samiec broni uparcie to 150 - 300 m. Samica schodzi z gniazda potajemnie, oddalając się pieszo. Pisklęta okryte są z wierzchu piaskowożółtym puchem o odcieniu szarawym, od spodu białe. Od dzioba przechodzi przez oko i bok głowy ciemna smuga. Czarna smuga przebiega również od ciemienia przez środek grzbietu. Pisklęta opuszczają gniazdo po kilku godzinach, a zdolność lotu zdobywają w wieku 3 tygodni. Opuszcza swoje tereny lęgowe w lipcu i odlatuje nad Morze Śródziemne, albo do Afryki Równikowej, a nawet Południowej. Przeloty trwają do października.
Status gatunku
W Polsce niezbyt licznie gniazdują, widywane głównie na przelotach. Gatunek chroniony.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.