Towarzystwo Fotografii Przyrodniczej

Aby skorzystać z pełnej wersji serwisu Zarejestruj się

Aktualności

 • Moja przygoda z Rybołowami2017-07-28 Autor: Krzysztof Stasiaczek Komentarzy: 12

  Moja przygoda z Rybołowami

  Nigdy nie sądziłem, że kiedykolwiek będę miał możliwość tak bliskiego kontaktu z Rybołowem. Ptak ten w Polsce należy do rzadkich. Polska populacja rybołowa szacowana jest na około 100 par lęgowych z tendencją spadkową. Co prawda na przelotach, głównie wzdłuż Wisły, często można spotkać tego ptaka, migrującego do, lub ze Skandynawii, Łotwy i Estonii, gdzie jest dosyć pospolity. Trudno jednak mieć wtedy nadzieję na systematyczne obserwacje i fotografowanie

  Czytaj całość

 • Puchacz2017-05-31 Autor: Krzysztof Stępień Komentarzy: 3

  Puchacz

  Puchacz zwyczajny, puchacz (Bubo bubo) to wg. Wikipedi – gatunek dużego, osiadłego ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae), zamieszkującego niemalże całą Eurazję (z wyjątkiem tundry, wybrzeża Zatoki Bengalskiej, Wysp Brytyjskich i północy Francji), a także północną Afrykę. Był on niegdyś intensywnie tępiony (często kojarzono go ze złem i śmiercią), odławiano go również, by służył jako przynęta przy polowaniu.

  Czytaj całość

 • Madidi Rzeka Tajemnic2017-04-22 Autor: Piotr Opacian Komentarzy: 1

  Madidi Rzeka Tajemnic

  Być może te same ary zbudziły mnie o świcie, być może ten sam tapir przeprawia się właśnie przez rzekę i na pewno te same olbrzymy dżungli powoli, jakby niechętnie, ukazują swe kształty w podnoszącej się porannej mgle – Madidi wita mnie i zaprasza jak przed dwoma laty, tym razem jednak przygotowany jestem to zaproszenie przyjąć.

  Czytaj całość

 • Koźlaki2017-02-20 Autor: Piotr Opacian Komentarzy: 7

  Koźlaki

  Obudziłem się z głębokim przeświadczeniem, że nie jestem już sam. Leżałem pod sianem na skoszonej łące zalewowej. Zrobiło się bardzo gorąco. Tylko od czasu do czasu czułem jak chłodny powiew znad Wisły penetruje poplątane suche źdźbła trawy i przynosi ulgę twarzy, na której obficie perli się pot. Mimo to, nie wykonywałem prawie żadnych ruchów

  Czytaj całość

 • Test terenowy Tamron SP 150-600 mm f/5-6.3 Di VC USD G22016-10-31 Autor: Rafał Szozda Komentarzy: 7

  Test terenowy Tamron SP 150-600 mm f/5-6.3 Di VC USD G2

  Na wstępie chciałbym podkreślić, że nie jest to test a jedynie moje luźne spostrzeżenia terenowe z użytkowania obiektywu Tamron SP 150-600 mm f/5-6.3 Di VC USD G2 i z racji, że każdy ma inne wymagania względem sprzętu to też nie muszą być wyznacznikiem jego posiadania. Wykonam troszkę porównań z Nikkorem 200-500 f/5.6 VR, ponieważ takiego posiadam i ze starszym bratem Tamronem 150-600 G1, którego posiadałem dużo wcześniej.....

  Czytaj całość

 • Mrówczy świat 2016-01-15 Autor: Zbigniew Salwin Komentarzy: 1

  Mrówczy świat

  Kiedy myślimy o mrówkach zawsze przychodzi nam na myśl mrówka rudnica, ale mrówki dzielą się na dwie podgrupy: mrówki właściwe (Formicinae) i wścieklice (Myrmycinae).

  Czytaj całość

 • Paweł Niemiec - W hołdzie Hałdzie 2014-09-03 Autor: Administrator Komentarzy: 3

  Paweł Niemiec - W hołdzie Hałdzie

  W hołdzie Hałdzie to szczególna wystawa fotograficzna Pawła Niemca, prezentująca faunę hałdy węglowej w Katowicach-Kostuchnie, podaną w industrialnym sosie przemysłowych pejzaży. Na wystawę składa się 40 wyselekcjonowanych fotografii (format odbitek 50 x 70cm), wykonanych w latach 2009 – 2014. Autor zadbał też o edukacyjny aspekt ekspozycji.

  Czytaj całość

 • VI Plener fotograficzny – Popówek 20142014-07-28 Autor: Administrator Komentarzy: 9

  VI Plener fotograficzny – Popówek 2014

  Informujemy iż portal Towarzystwa Fotografii Przyrodniczej organizuje w dniach 26-28 wrzesień 2014 roku VIII Plener fotograficzny – Popówek 2014. Plener ma formę otwartą,jest przeznaczony dla fotografów, obserwatorów oraz wszystkich miłośników przyrody. Plener jest bezpłatny a celem pleneru jest wspólna integracja oraz ptaki wodno-błotne i ptaki drapieżne. Plener odbywa się w okolicach Iławy woj. warmińsko-mazurskie na trasie Iława – Grudziądz.

  Czytaj całość

 • Wyniki konkursu Przyroda Ojczysta 2013! 2014-01-29 Autor: Administrator Komentarzy: 10

  Wyniki konkursu Przyroda Ojczysta 2013!

  Konkurs Przyroda Ojczysta jest organizowany corocznie przez portal Ekologia.pl. Skierowany jest on do osób, dla których fotografowanie jest wyjątkową i ważną częścią życia. 16 stycznia zakończyło się wielkie głosowanie, w wyniku którego wybrano laureatów Zdjęcia Roku konkursu Przyroda Ojczysta 2013. Konkurs Przyroda Ojczysta 2013 przebiegał w 2 turach. Pierwsza tura trwała przez cały rok 2013, uczestnicy cyklicznie co miesiąc mogli zgłaszać na dedykowanej stronie, zdjęcia do konkursu. Co miesiąc było wybierane Zdjęcie Miesiąca głosami internautów oraz osobno głosami Jury.

  Czytaj całość

 • Ekologia.pl - Konkurs fotograficzny Przyroda Ojczysta 20132013-09-26 Autor: Administrator Komentarzy: 0

  Ekologia.pl - Konkurs fotograficzny Przyroda Ojczysta 2013

  Zapraszamy do wzięcia udziału w czwartej edycji konkursu „Przyroda Ojczysta”. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne, a dodawanie zdjęć możliwe jest po zarejestrowaniu się na portalu Ekologia.pl.

  Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich osób zamieszkałych na terenie Polski, bez względu na wiek.

  Czytaj całość

12345 ... z 8